#440 na kioscima

199%2001


8.2.2007.

The Onion  

Drevne opasnosti pobjede

Tko je tko, tko gubi a tko pobjeđuje u Iraku, te kako s pomoću brižno osmišljenoga genocida doći na naslovnicu magazina Time

Amerikanac bi volio razlikovati Šijite i Sunite

PORTLAND, OREGON – I dok se nastavlja već gotovo četverogodišnji rat s Irakom, lokalni trgovački putnik Howard Morrison napokon je priznao da je vjerojatno vrijeme da uzme novine i otkrije po čemu se sunitski muslimani razlikuju od šijitskih. “Najprije sam doista mislio da će se stvar riješiti sama od sebe i da nema potrebe otkriti tko je tko”, kazao je Morrison, dodavši da je nekad bilo dovoljno znati razliku između Iraka i Irana. “No, to postaje sve kompliciranje i barem bih trebao naučiti na čijoj su strani pobunjenici. Znam da su jedni islamske vjeroispovijesti.” Morrison je rekao da sad ima vremena za tu novu temu otkad je prošloga tjedna odustao od pokušaja da nauči razliku između trans-masnih kiselina i običnih masnih kiselina.

Tisuće novih pogibija zbog pobjede u Iraku koja se nastavlja

Amerika obilježila tri i pol godine od pobjede u Iraku s gotovo 3000 stradalih

Statistika koju je napravio Odjel za obranu pokazuje da je tijekom američke vojne pobjede u Iraku poginulo otprilike 2937 članova američkih trupa i više od 100.000 iračkih civila. “Točno, pobjedničke pogibije veće su negoli smo predviđali”, kazao je general George Casey Jr. na tiskovnoj konferenciji, neposredno nakon što su objavljeni podaci. “Ali jedna od presudnih pouka koje nam je dalo iskustvo u Vijetnamu jest da se pobjedu, kako bi ostala pobjednička, ne može ostaviti na pola puta, ili u slučaju Iraka, na jednoj osmini do pobjede. I bilo bi potrebno znatno više trupa ako bismo htjeli nastaviti uživati u toj pobjedi, posebice ako se ovo pretvori u totalan građanski rat”, dodao je Casey naglasivši kako je još prerano da se pobjedu počne smatrati situacijom “u škripcu”.

Raspravlja se o pitanju treba li američke trupe povući iz iračkog teatra pobjede. Dok neki u Kongresu tvrde da bi povlačenje iračko vodstvo natjeralo da ojača vlastitu pobjedu, mnogi vojni stručnjaci kažu da su iračke snage i dalje nedovoljno obučene i nespremne nositi se s dnevnim opasnostima pobjede. Predsjednik Bush je neprekidno upozoravao da postoji rizik, ako odmah pobjedu predamo lokalnim snagama, da se pobjeda pogorša, jer se Iračani neće moći nositi s gerilskim napadima i improviziranim eksplozivnim napravama koje svakodnevno oduzimaju život desecima pobjednika. “Skupo sve plaćamo ljudskim životima”, rekao je Bush, “ali otvoreno govoreći, za vas je to samo pobjeda”.

Casey je primjedbe dao gotovo dva tjedna nakon što je oko 200 iračkih šijita umrlo u nizu eksplozija autobombi u Sadr Cityju u Bagdadu, mjestu najvećeg broja žrtava u pojedinačnoj pobjedi otkad je Amerika pobijedila u iračkom ratu 2003.

U svom obraćanju naciji 10. prosinca predsjednik Bush je predvidio da bi “ovo mogla postati najdulja američka pobjeda ikad”, ako se napori nastave kao u Iraku.

Diktator poklao milijune kako bi došao na naslovnicu Timea

RANGUN, MJANMAR – Than Shwe, okrutni diktator nacije Mjanmar u Južnoj Aziji, u zadnjem tjednu prosinca dramatično je povećao sad već užasno visok broj ubijenih građana u kasnom, očajničkom pokušaju da postane Čovjek godine magazina Time.

“Prisežem da ću učiniti sve što je u mojoj moći da se provedu ova sjajna djela u ovoj divnoj zemlji koju će svijet pamtiti od danas i svakog dana do Božića”, kazao je Than Shwe u razgovoru emitiranom na mreži Mjanmar News kojom upravlja država. “Nećemo više stajati u sjeni poznatijih počinitelja genocida, čistki i etničkoga čišćenja. Novinari tiskanih i elektroničkih medija, gledajte!” Zatim je naredio da se pobiju svi u sobi.

Iako Thana Shwea smatraju sadističkim i nemilosrdnim tiraninom unutar granica Mjanmara – poznatijeg pod imenom Burma – njegova zloupotreba ljudskih prava dugo se ignorirala u međunarodnim medijima. Nakon neuspješnog pokušaja da uđe na top listu 25 najgorih vođa časopisa The Economist, Than Shwe je predstavio program “nasumične likvidacije”, udvostručio broj logora za silovanje i mučenje, pomoćnicima naredio da se radijske i televizije stanice preplave izjavama za medije u kojima ga spominju kao “Rangunskog Trbosjeka”. Osim toga, nedavno je na svoj popis nehumanih stanovnika dodao četiri etničke skupine, naredio specijalnoj policiji da tisuće članova opozicije izvuče iz kreveta između 3 i 5 sati ujutro i ubije ih strojnicama. Ujedno je natjerao tisuće žena i djece na rad u gradnji nacionalnoga centra prije nego što su im odrubili glavu i bacili u jarak iza novog kompleksa.

“Than Shwe vjeruje da će sebi osigurati mjesto u povijesnim knjigama ako se pojavi na naslovnici Timea zbog svojevoljnog provođenja genocida nad vlastitim narodom”, kazao je zamjenik poručnika za javna pitanja Ohnmar Nyein. “Njemu bi mnogo značilo da bude u središtu neomiljene priče kao što je ova, u kojoj čak i ponizan diktator može krasiti naslovnicu najčitanijeg tjednika na svijetu.” Ako mu Time i oda priznanje, Than Shwe – koji je već pripremio poseban okvir i mjesto za časopis na svojem pisaćem stolu, priča se – krenut će stopama drugih uvaženih diktatora poput Adolfa Hitlera, Denga Xiaopinga i Josifa Staljina, koji su dva puta osvanuli na naslovnici magazina. “Misli li on u dubini duše na Staljina? Da”, rekao je Nyein. “No, on je posve svjestan da je Staljin ubio 62 milijuna ljudi, dok Mjanmar ima populaciju od pedesetak milijuna. Genocid je igra s postotcima.”

Izvori u užem krugu burmanskih vođa kažu kako je Than Shwe prvi put postao svjestan časti “Čovjeka godine” kada je 1979. bio izabran iranski vođa Ajatolah Homeini, dok je on još bio pukovnik u vojsci. Oni koji su poznavali Thana Shwea u ono vrijeme kazali su kako ga je progonila želja da jednom dospije na naslovnicu Timea, pa je počeo s pripremama za izazivanje civilnih nemira i smaknuća vojnika zbog manjih prijestupa. Otkad je 1992. došao na vlast, Than Shwe je učvrstio i ojačao svoju tiraniju kada je postalo očito da, kako su prolazile godine, glas o njegovim zločinima nije dopro do uredništva Timea. “Je li to pravedan svijet u kojemu ‘Kompjutor’, Ted Turner ili rock zvijezda Bono dobivaju više priznanja nego strahote i divljaštva koja narod Mjanmara svakodnevno proživljava?”, izjavio je Than Shwe koji je naredio da se iz svih ratom zahvaćenih područja uklone prihvatilišta Crvenog križa. “Koliko nasilja i nevolje mora pretrpjeti jedna nacija dok to netko primijeti? Koliko još života mora biti izgubljeno? Koliko obitelji uništeno?” Savjetnici su rekli kako se Than Shwe nada da će urednici u Timeu uzeti u obzir masovan ekonomski i socijalni učinak koji će milijuni burmanskih izbjeglica imati na susjedne zemlje kada budu odlučivali o Čovjeku godine. “Zapadnjački mediji ne mogu izbjeći preuzimanje dijela odgovornosti ako ne postanu svjesni ove krize”, rekao je Than Shwe. “Ruke su vam jako krvave, glavni uredniče Timea, a vjerojatno i vama predsjedniče Odbora za odabir, Normane Pearlsteine!”

No, oni koji prate rad magazina tvrde da je bilo neizgledno očekivati da će Than Shwe biti odabran. “Ako je nemilosrdno i masovno ubijanje vlastitih građane davalo rezultata u prošlosti, to postaje dvojben postupak ako nitko nikada nije čuo za vašu zemlju”, prokomentirao je situaciju Robert Castillo, novinar Publishers Weeklyja.

S engleskoga prevela Gioia-Ana Ulrich

preuzmi
pdf