#440 na kioscima

250 01 info%20fotkeparty


5.2.2009.

 

Info i najave


Ian Curtis izbliza

O zagonetnu životu i tragičnu kraju Iana Curtisa, pjevača Joy Divisiona, piše njegova udovica Deborah u knjizi Dodiri iz daljine. (Profil, prevela Damira Šimac) To biografsko svjedočanstvo bavi se Curtisovom fascinacijom smrću, opsesijama te sklonosti mračnim stihovima. U knjizi se prvi put u originalu objavljuju tekstovi svih njegovih pjesama, uključujući i ekskluzivno one nikad objavljene i izvedene. Iako introvertan i podložan promjenama raspoloženja, očaravao je mnogobrojne obožavatelje svojim nastupima. Njegov glas opisan je kao “svet”, a život je završio 18. svibnja 1980. samoubojstvom.

Za svima dostupno zdravstvo

“Prestanak procesa privatizacije zdravstva i očuvanje zdravstvenih usluga za sve” bio je motiv okupljanja na prosvjedu u zgradi Ministarstva zdravstva i socijalne skrbi. Sudionici su se odlučili za, kod nas manje uobičajenu, metodu “sit in” prosvjeda i posjedavši na stepenice u ranim jutarnjim satima prisilili zaposlenike Ministarstva zdravstva da do svojih ureda idu zaobilaznim putovima. Još jedna zanimljivost jest da su organizatori htjeli ostati anonimni, i to baš iz razloga što se napisi u medijima o prosvjedima često svedu na analiziranje lika i djela organizatora i tako se cijela priča udalji od samog razloga prosvjedovanja. Prosvjednici su upozorili da cijela reforma ide u korist kapitala, a na štetu građana, bez obzira kako se to htjelo prikazati u medijima.

Čitanje Marxova Kapitala na Filozofskom fakultetu

Srijedom u 20 sati u učionici a-101 Filozofskog fakulteta organizira se kružok koji se bavi prvim tomom Kapitala s naglaskom na Marxovoj razradi radne teorije vrijednosti. Jedna od ideja vodilja kružoka jest pitanje koji je doseg koncepata izloženih u Kapitalu prilikom analize tržišnog sustava. Prve diskusije bit će posvećene temeljnim pojmovima koji se nalaze u Kapitalu, a to su fetišizam robe, uporabna i razmjenska vrijednost, profit, akumulacija. U diskusijama koje slijede razmotrit će se specifični problemi koji proizlaze iz Marxovih postavki. U svakom slučaju čini se da interes studenata za Marxom ne jenjava unatoč tomu što je u nastavnom programu sve više zanemaren.

Subverzije u veljači

Program Subverzija u veljači održavat će se i dalje u uobičajenu terminu, ponedjeljkom u 19 sati, u zagrebačkom net klubu Mama. Na programu je 9. veljače projekcija filma Rođeni u bordelima. Film govori o životu djece prostitutki u Calcutti u Indiji i o projektu koji je autorica filma pokrenula s njima u pokušaju da ih izvuče iz bijede u kojoj žive. Međutim siromaštvo stvara bezizlaznost iz koje se teško izvući, čak i kada postoji pomoć sa strane. Film Urbana gerila, koji će biti prikazan 16. veljače govori o anarhističkoj grupi Angry Brigade (Gnjevne brigade), koja je djelovala u Velikoj Britaniji od 1970. do 1972. godine koristeći se strategijom urbane gerile. Dana 23. veljače održat će se  predavanje i razgovor o silovanjima i seksualnom zlostavljanju u anarhističkim i aktivističkim zajednicama.

Baader-Meinhof Kompleks u kinima

“Radikalna djeca nacističke generacije” ili pak “generacija mladih nacista predvođenih Andreasom Baaderom, Ulrikeom Meinhofom i Gudrunom Ensslinom”, dvojio je Cinestar pri najavama filma Baader Meinhof Kompleks, napravljena prema istoimenoj knjizi Stefana Austa. Film prati osnivanje i razvoj RAF-a (die Rote Armee Fraktion) i radikaliziranje njihove borbe kao odgovor na neuspjeh šedesetosmaških studentskih pobuna. U Njemačkoj je posljednjih godina ponovno oživjela rasprava o RAF-u. Neke od zanimljivijih interpretacija odbacuju kvalifikaciju njihove djelatnosti kao terorističke, ponajprije zbog metoda kojima se država koristila, a koje se nisu mogle ocijeniti puno manje nasilnim. Snažno odupiranje krivnji starije generacije pored koje se događala nacistička Njemačka i koja je bila motiv RAF-u da pribjegne nehumanim metodama te istaknute figure žena koje su bile stup organizacije, kratak je opis RAF-a. Cinestarova omaška u prijašnjoj najavi filma, u kojoj protagoniste označavaju kao “mlade naciste”, i još su k tomu ženska imena Ulrike i Gudrun sklonjena kao muška, zbog toga svega u najmanju je ruku interesantna. Dolazak filma u naša kina možemo zahvaliti najvjerojatnije tomu što je nominiran za nagradu Oscar i Zlatni globus za najbolji strani film.

O ideji komunizma

Devedeseta godine donose trostruk poraz ljevice: povlačenje socijaldemokratske države blagostanja u Prvom, razvijenom svijetu, raspad sovjetolikih socijalističkih država u industrijaliziranom Drugom svijetu te povlačenje emancipatorskih pokreta u Trećem. Tako je svršena jedna epoha. Ona je započela Oktobarskom revolucijom i karakterizirale su je partijsko-državne forme organizacija. Znači li to da je radikalna emancipatorska politika gotova? Smrt Fukuyamina kraja povijesti bila je dvostruka; 9. rujna značio je onu političku, a današnja situacija u svijetu onu ekonomsku. Stoga se nadaje potreba za ponovnim promišljanjem emancipatorskih politika. Na konferenciji koja će se održati 13, 14. i 15. ožujka u Londonu na Institute of Education govorit će se o filozofskom aspektu komunizma. Predavači će biti neka od najzvučnijih imena današnje teorijske scene poput Alaina Badioua, Terryja Eageltona, Michaela Hardta, Tonija Negrija, Slavoja Žižeka, Jacquesa Rancierea i drugih. Za razliku od mnogih drugih rasprava na temu komunizma, ovaj se simpozij neće baviti današnjom političkom, ekonomskom i vojnom situacijom ni time kako organizirati novi politički pokret. Ovo je prije susret filozofa koji će braniti jednu preciznu i radikalnu tezu, da je komunizam jedina politička ideja dostojna filozofa.

“Slika od zvuka”

Treći program Hrvatskog radija pokreće novu emisiju pod nazivom ‘Slika od zvuka’ s premijernim izvedbama djela suvremenih vizualnih umjetnika u mediju zvuka.

Emisija je zamišljena kao galerija na radiju, kao izložbeni prostor za djela likovnih umjetnika koja imaju zvuk kao konstitutivni element. Tim će se projektom omogućiti sustavnija medijska vidljivost toj vrsti kreativnog izraza kakvu do sada nije imala izvan naših galerijskih ustanova (obično kao zvučne instalacije). Pozvani su umjetnici koji su već koristili zvuk u svojim djelima, no jednako tako htjeli smo potaknuti i one umjetnike koji su se potvrdili u drugim medijima na eksperimente s akustikom i radijem. Zvuk kao materijal umjetničkih djela, za razliku od muzike, nema jasnu razvojnu liniju, granice ni definiciju. U jednom času može ličiti na eksperimentalnu glazbu, na tekst ili govor, pods­jećati na kazalište i dokumentarnu zvučnu snimku ili zvučati kao obična buka. Ona se ponekad naziva sound art, audio umjetnost, zvukovne instalacije ili sound skulpture s podvrstama kao što je radio umjetnost ili sound scape...

U prvoj Slici od zvuka, 6. 02. 2009. u 22, 30 sati, emitira se rad Tonija Meštrovića Continuum Continuus #4, kojim umjetnik nastavlja ciklus video radova istoga naziva.

 
preuzmi
pdf