#440 na kioscima

201%2005%20cunt%201


8.3.2007.

Maja Hrgović  

Na promjene te treba čekati, treba početi raditi

O Cunterviewu, portalu za kreativne, osviještene žene, kojemu je krajnja misija ostvariti platformu za upoznavanje, učenje i razmjenu ideja, znanja i vještina, i to ne samo u virtualnom svijetu nego i “vani”


S više strana odjednom - jer dobar glas daleko se čuje - stale su pristizati preporuke za ženski internetski portal cunterview.net., “virtualni prostor za dokumentiranje i predstavljanje umjetničkog izražavanja žena na području Hrvatske, a i šire”, kako stoji u svojevrsnom manifestu na stranici. Ambiciozan i zasad vrlo uspješan projekt nosi K-zona, udruga koja se u godinu dana postojanja artikulirala i kroz projekte mangura.net i manguramarket. Glavna i odgovorna je Gabrijela Ivanov, a na popisu donatora samo je Ured za ravnopravnost spolova, koji je to ekskluzivno mjesto sebi priskrbio donacijom od 40 tisuća kuna za osmomjesečno razdoblje. Novca se dakle, nema, previše, ali entuzijazma svakako ima.

Radionice, izložbe, performansi, promocije

Vizualno atraktivna, pregledna stranica koja se svakodnevno puni sadržajima vezanima za svekoliku žensku kretivnu djelatnost, pokrenuta je zbog nedostatka sistematskog pronalaženja, dokumentiranja i predstavljanja umjetničkog izražavanja žena u Hrvatskoj. Krajnja je misija projekta ostvariti platformu za upoznavanje, učenje i razmjenu ideja, znanja i vještina, i to ne samo u virtualnom svijetu nego i “vani”. Prilično fluidan u definiranju ciljane publike, cunterview.net podržava žene koje se žele početi baviti umjetničkim izražavanjem, kao i one koje to već rade, bilo da im je to profesija ili “samo hobi”. Portal cunterview.net ima u fokusu svoje pozornosti kreativne žene, koje su u našem medijskom prostoru debelo podzastupljene. Ustvari, konačni cilj cunterview projekta je stvoriti ženski medijski prostor, a umjetnički i društveno angažirani bili bi dodatni pridjevi koji bolje objašnjavaju cijelu ideju, govori Gabrijela Ivanov u ime K-zone, nezavisne grupe žena koje se i same bave umjetnošću te novim tehnologijama.

Što to konkretno znači? Na portalu se intenzivno radi na stvaranju baze podataka umjetnica u Hrvatskoj: suradnice (a takvima je lako postati, dovoljno je samo ispuniti obrazac) u dogovoru s uredništvom odlučuju se za jednu umjetnicu, iz bilo kojeg područja djelatnosti, i o njoj skupljaju podatke, biografske i biliografske crtice, informacije o izložbama, javnim nastupima, objavljenim djelima, nagradama. S umjetnicama se rade i izdašni razgovori. Objavljuju se najave i prate događaji vezani za žensku umjetničku djelatnost; od izdavanja knjiga preko dizajna do predstava. Prenose se vijesti, organiziraju se radionice za žene o medijima po principu razmjene vještina a prethode im online radionice (ideja je da se teoretsko znanje usvoji i neke vježbe naprave kod kuće kako se ne bi gubilo vrijeme na sesijama uživo), a u planu je i organizacija “živih” izložbi, performansa i promocija umjetnica. Još konkretnije, na dan kad je ovaj tekst nastajao, 6. ožujka, stranica je oplemenjena svježim informacijama o zbirci hrvatskih slikarica rođenih u 19. stoljeću, koju je Josip Kovačić prije dvadesetak godina donirao Gradu Zagrebu a koja još nije smještena u prikladan izložbeni prostor; potom, objavljena je preporuka dvaju zanimljivih video klipova na YouTubeu; objavljena je vijest o regionalnom ženskom portalu ekviva.net koji su pokrenule B.a.B.e.; iz tiskovina su preneseni tekstovi koji obrađuju raznolike ženske teme; obrađena je rodna statistika autora na 3. ZagrebDoxu, preveden je esej o mizoginiji u svijetu stripa...

Drukčije korištenje riječi “pizda”

Na prvi mah, može se učiniti da tako ozbiljno zamišljenoj inicijativi ne pristaje naziv koji u sebi sadrži f-word (semantički ekvivalent za englesko cunt u hrvatskom bi bio pizda). Gabrijela Ivanov pojašnjava kako odabir naziva nije slučajan, a ni neozbiljan.

Cunterview ima više značenja. “Uporabom riječi cunt koja mnogima digne ili namršti obrvu želimo tu riječ reaktivirati na drugi način, početi se njome koristiti u kontekstima različitima od onih u kojima se inače koristi (a o tome je Inga Muscio napisala i cijelu knjigu Cunt: A Declaration of Independence). Na prvu loptu uočljivo je i to da se Cunterview izgovara slično kao i Counterview, što implicira drugačiji, suprotstavljeni, ženski pogled na stvari”, kaže Ivanov.

Poučena iskustvima s projektom mangura.net, Gabrijela Ivanov ističe kako je za uspjeh cunterviewa od izuzetne važnosti insistiranje na korištenju informacijskih tehnologija i slobodnog softvera, pronalaženju načina za održivost projekta (na tome se radi) te, najvažnije, na povezivanju aktivističkog rada sa kulturalnim djelovanjem.

“Kulturalni feminizam osobno mi je uvijek bio drag. Cunterview je i prilog nezavisnoj kulturi koja je u našoj tranzicijskoj zemlji uvelike zapostavljena: mogla bih gledati oko sebe i jako se živcirati zbog ustroja stvari, ali mislim da to ne bi puno pomoglo”, kaže Ivanov i navodi vlastitu viziju pokretanja promjena.

“To je jednostavno: želite li nešto promijeniti u društvu, počnete raditi na tome, isprva sami, a onda će se sigurno pridružiti i drugi - prvo prijateljice i kolegice, a onda se krug počinje širiti. Ja sam uvijek za male inicijative koje kreću odozdo, od lokalnog; smatram da one nose najkvalitetniju promjenu”, poručuje Ivanov i zaključuje kako na koncu nije bitan doseg tih inicijativa nego činjenica da one u vremenu apatije i slijeganja ramenima ispunjavaju ljude samopouzdanjem.

U bliskoj budućnosti, cunterview će se intenzivno uključiti u promoviranje FemFesta, feminističkog festivala koji će se dogoditi u svibnju.

Osnivanje ženskog video tima

“FF je inicijativa koju je pokrenula Tanja Topolovec, i koja se meni jako svidjela pa smo zaključile da bi mogle udružiti snage pri predstavljanju i razvoju obaju projekata. I inače će Cunterview.net biti otvoren za suradnju sa ženskim umjetničkim inicijativama; spremne smo pomoći u izradi i postavljanju web stranica, ali spremne smo uskočiti i na druge načine.” Cunterview dosljedno i revno prati filmske teme. Najavljuje se zato osnivanje ženskog video tima koji bi se, ako bude plodonosan, trebao otcijepiti i djelovati na zasebnoj domeni filmska.net. Također, u planu je online radionica osnova produkcije, režije, snimanja, montaže i postprodukcije, koja bi kulminaciju “uživo” trebala doseći u srpnju na Tabor film festivalu.

 
preuzmi
pdf