#440 na kioscima

22.2.2016.

 

Najave


jesme u snijegu



U svojem četvrtom izdanju, pjesnički festival 50 Poems for Snow ove godine, osim u Zagrebu, po prvi put održava se i u Koprivnici i Požegi. Festival je jedinstven po tome što se održava na prvi dan obilnijeg snijega, u mraku određenog javnog parka gdje nastupaju po tri pjesnika/inje od kojih svaki čita po nekoliko svojih pjesama i jednu pjesmu ili stih pjesnika kojemu je te godine festival posvećen. Svake godine festival je posvećen drugom pjesniku, a ove zime to je Dželaludin Rumi (1207. – 1273.) Na zagrebačkom izdanju ove zime nastupaju Tomislav Augustinčić, Goran Čolakhodžić i Ozren Vlainić. Na koprivničkom izdanju čitaju Ivan Grobenski, Bojan Koštić i Dijana Mateša, a na požeškom će čitati Lana Derkač, Magdalena Došen i Anamarija Mutić. Od ove godine, festival postaje i međunarodni, a prvo izdanje već se dogodilo s prvim snijegom u Prištini, dok su ostala izdanja festivala najavljena za Toulouse, Comiers, London i Haarlem gdje se snijeg još čeka.  

 



artOmat



Šestu godinu zaredom, artOmat - sajam nekonvencionalnih umjetničkih predmeta, održava se u Domu hrvatskih likovnih umjetnika, od 16. do 23. prosinca. Za vikend, 19. i 20. prosinca ljubljanski kolektiv Oloop poziva posjetitelje da se pridruže projektu Povezivanje – tepih u radu. Posjetitelji će u suradnji s autoricama prstima plesti tepih čija je produkcija započela još 2012. godine. Nakon vikenda, 21. i 22. prosinca umjetnica Irena Frantal, koja je specijalizirala Umjetnost knjige na University of the Arts u Londonu, priprema umjetnički projekt ekstenzivno razmišljajući o mediju knjige. Irena knjigu vidi u svemu pa će tako i prostor Galerije Bačva postati prostor knjige koji poziva posjetitelje na participiranje. Programsku okosnicu 23. prosinca, posljednjeg dana ovogodišnjeg artOmat-a, čini artOnight i događanje “Sam svoj majstor” koje predstavlja poveznicu između pokreta i softvera “Whatever Dance Toolbox”. Program će voditi članice izvedbene skupine BADco. Zrinka Užbinec, suvremena plesačica i koreografkinja kojoj je recentno dodijeljena nagrada strukovne organizacije suvremenog plesa, te Ana Kreitmeyer koje će nas zagrijati za artOnight. Uz osebujnu selekciju izlagača i raznolik umjetnički program, artOmat poziva publiku na besplatne kreativne radionice za djecu i odrasle. Na edukativnim radionicama posjetitelji mogu sami izraditi božićni poklon te naučiti nove stvaralačke tehnike. Ove godine u rasporedu je više od 10 kreativnih radionica na kojima posjetitelji mogu naučiti filcati, izrađivati marionete, naučiti nešto o stripu ili nastaviti basnu, istražiti fotogram – postupak koji su u svom radu često koristili nadrealisti.



Brcko opet u Zagrebu



Prvi hrvatski igrani film Brcko u Zagrebu, kratkometražna komedija o Brcku koji iz male sredine dolazi u Zagreb u potrazi za avanturom, premijerno je prikazan 1917. godine, a danas je izgubljen. U povodu 100. godišnjice prikazivanja filma, Kinoklub Zagreb će od 25.1. do 25.3. 2016. godine održati naprednu radionicu rekonstrukcije filma Brcko u Zagrebu. Na radionici mogu sudjelovati scenaristi, scenaristi-redatelji ili scenarističko-redateljski timovi. Za sudjelovanje je potrebno do 18.1.2016. poslati scenarij za kratki film na temu “Dolazak čovjeka iz male sredine u grad Zagreb” koji pripada žanru komedije, traje između 10 i 20 minuta te ne zahtijeva izdašnu financijsku produkciju. Izabrani autori na radionici će razviti scenarij i razraditi redateljsku koncepciju. Autori najboljih scenarija i koncepcija pristupit će natječaju za financiranje filmske produkcije za 2017. s ciljem snimanja cjelovečernjeg omnibusa koji će biti prikazan na dan okrugle godišnjice. Voditeljica razrade scenarija je Višnja Vukašinović, voditeljica razrade redateljske koncepcije je Sonja Tarokić, a u radu će sudjelovati i gostujući predavači, scenaristi i redatelji. Organizator radionice je Vjeran Vukašinović. Prijave za radionicu i pitanja treba poslati na e-mail adresu: vjeran.vuk@gmail.com



Povratak budućnosti



Deseti poslijediplomski dubrovački seminar Feminizmi u transnacionalnoj perspektivi održava se od 16. do 20. svibnja 2016. u Interuniverzitetskom centru. Posvećen je različitim feminističkim pokušajima da se “povrati budućnost“ koju nam prve dekade 21. stoljeća – uslijed bezbrojnih prirodnih i političkih katastrofa – na različite načine oduzimaju i ugrožavaju. Cilj seminara je otvoriti diskusiju o tome kako intervenirati u načine nasljeđivanja prošlosti i kako se otvarati prema budućnosti. Otvoren je poziv za priloge – referate, ali i nove oblike razmjene znanja – koji analiziraju, smišljaju i promoviraju različite oblike feminističkih djelovanja kojima je cilj razmotriti prošle i buduće oblike odgovornosti za budućnost. Dobrodošle su refleksije koje se osvrću na mnoštvo postojećih feminističkih praksi, akcija, odluka, kritičkih i artističkih intervencija i brinu o onome što dolazi kao zalog budućnosti, iz budućnosti i preko budućnosti koja još nije zamišljena. Mogu se prijaviti svi zainteresirani, premda je seminar osmišljen za mlade znanstvenike/ice i (poslije)doktorande/ice u području ženskih studija i humanistike iz Hrvatske i inozemstva. Seminar je ograničen na 25 sudionika/ica (15 studenata/ica) kako bi se osigurali uvjeti za rasprave, seminarski rad i studentska izlaganja. Od sudionika/ica se očekuje da podmire troškove puta, smještaja i obroka. Ograničenu financijsku potporu za sudionike/ice iz srednje i istočne Europe nudi HESP fondacija. Radni jezik seminara je engleski. Prijavu koja sadrži kontakt adresu, kratku biografiju i opis interesa za ovu temu potrebno je poslati do 15. siječnja 2016. na adresu international@zenstud.hr. Molimo e-prijavu nasloviti “IUC Dubrovnik 2015“. Cjelovit tekst poziva nalazi se na adresi Ženskih studija.



Maraton kratkometražnih filmova



Treću godinu zaredom u kinodvoranama diljem Hrvatske održat će se Maraton kratkometražnih filmova u povodu najkraćeg dana u godini. Ove godine maraton traje od 18. do 21. prosinca, odvija se u 22 kina u 18 gradova, a posebne projekcije na otvorenom organizirane su u Zagrebu te po prvi put u Splitu. Ulaz na sva događanja je besplatan. Ukupno će na trećem Maratonu kratkometražnih filmova biti prikazano više od 20 naslova podijeljenih u četiri programa: Hrvatski maratonci I i II donos 11 recentno nagrađivanih domaćih “kratkiša“ (Piknik, Zvjerka, Da je kuća dobra i vuk bi je imao…). Priče iz prirode donose europske naslove namijenjene najmlađim gledateljima, dok Prvi filmovi poznatih redatelja donose kratkometražne naslove četiri francuska renomirana autora – to su Jean-Luc Godard (Svi se dečki zovu Patrik, 1959.), Jean Rouch (Udovice od 15 godina, 1967.), François Reichenbach (U spomen rocka, 1963.) i Laurent Cantet (Svi na prosvjede, 1995.).



 Gradovi i kina koja sudjeluju u trećem Maratonu kratkometražnih filmova su Rijeka (Art kino Croatia), Zagreb (Kino Europa, Kino Metropolis MSU, Dokukino KIC, SC Zagreb), Osijek (Kinematografi Osijek/caffe bar Pepermint), Sisak (Dom kulture Kristalna kocka vedrine), Split (Kino Karaman i Kinoteka Zlatna vrata), Kutina (Kino Moslavina), Pakrac (Kino Hrvatski dom), Velika Gorica (Kino Gorica), Varaždin (Kino Galerija), Pula (Kino Valli), Čakovec (Centar za kulturu Čakovec), Novska (Kino Novska), Sinj (Gradsko kino Sinj), Zabok (Kino Zabok), Koprivnica (Kino Velebit), Samobor (Pučko otvoreno učilište Samobor), Daruvar (Kino ‘30. svibnja’) i Dubrovnik (Kinematografi Dubrovnik – dvorana Visia/Luža). Posebni programi na otvorenom, koji će se u Zagrebu i Splitu održati u petak 18. prosinca kao uvod u maratonski vikend, donose još atraktivnih domaćih naslova prilagođenih svakom od gradova-domaćina. Zagrebačka će se projekcija na otvorenom odvijati u sklopu Adventa na zagrebačkom Europskom trgu, dok će se splitska istodobno odvijati kod kućica na splitskoj Rivi.

preuzmi
pdf