Nova “anti-abortus pilula” ubila majku; fetus ostao živ
NEW YORK – Pro-life zagovornici proslavili su službeno odobrenje nove anti-abortus pilule UR-86 u utorak, nazivajući je “sigurnom i učinkovitom metodom” za prekid života trudnica dok njihova nerođena djeca ostaju neozlijeđena. Liječnici su objasnili budućim majkama kako će se nova pilula izazvati polagano rastapanje njihovih organa. Predstavnik Pfizera, proizvođača te pilule – nazvanom “pilula za-posljednje-jutro-ikada” – rekao je da je lijek namijenjen samo za slučajeve kada stajališta ili ponašanje majke prijete životu fetusa.
“Ovaj je lijek napravljen za ekstremne slučajeve u kojima majka ne može ili ne treba biti spašena ili kada je njezino zdravlje stavljeno ispred onoga njezina nerođenog djeteta”, rekao je glasnogovornik Pfizera, Anthony Wright.
Oralno primijenjeni lijek najprije testira prisutnost fetusa. Ako je ishod pozitivan, otpušta se gotovo smrtonosna doza barbiturata koja izaziva komu kod buduće majke sve dok se dijete ne rodi, a tada se ispušta kobna doza.
Službeno državno odobrenje došlo je nakon što su mjeseci kliničkih testova čvrsto pokazali da bi fetus mogao biti hranjen i zaštićen u maternici gotovo-preminule korisnice ove pilule.
Zagovornici rodne jednakosti pohvalili su uvođenje novog lijeka, nazivajući ga “inovativnim rješenjem” za izrazito polarizirajuću nacionalnu raspravu o abortusu.
“To je korak naprijed prema jednakosti”, izjavio je aktivist za muška prava Charles Hackett. “Predugo su žene imale nepravednu prednost u odlučivanju o ishodu trudnoće. UR-86 izjednačava prava za supruge i dečke diljem Amerike”.
Zagovornici pro-life, od kojih su mnogi tražili od državne zdravstvene organizacije da odobri UR-86 dok je lijek još bio u fazi istraživanja-i-razvoja, također su toplo reagirali na odluku o odobrenju pilule. Randall Terry, utemeljitelj Operation Rescue, pohvalio je novi farmaceutski proizvod zbog njegove potencijalne upotrebe u slučajevima silovanja i incesta, tvrdeći da bi mogao pomoći u dokidanju sramote i poniženja takve traume dok spašava život fetusa. Žrtve seksualnog napada mogu se osjećati zarobljene u klopci, kao da se nemaju kome obratiti”, rekao je Terry. “Sada mogu riješiti svoje duboke unutarnje probleme jednom zauvijek, bez nepravednog osuđivanje svoje djece”.
Ipak, kritičari kažu da status pilule da se izdaje samo-na-recept i činjenica da većina polica zdravstvenog osiguranja ne uključuje taj lijek ograničava njegovu učinkovitost, jer nije dostupan onima kojima je najpotrebniji.
“Ako ljudi ne mogu platiti lijek ili ga dobiju na recept bez prethodnog upozorenja, neće imati dovoljno vremena za djelovanje, osobito kada njihove supruge žele brzo prekinuti trudnoću”, rekao je komentator muških tema Stan Dynes. “Novu bi pilulu trebalo učiniti dostupnom bez recepta, što je prije moguće. Pravo je supruga da izabere odgovara li njemu taj lijek, a ni vlada niti medicinska elita ne bi smjeli biti prepreka toj odluci”.
Pfizerovi pokusi pokazali su da UR-86 ne može štetiti fetusu ako se izvede postupak abortusa. “Ako je majci prepisana pilula jutro nakon abortusa, fetus ne može biti oživljen jer ga neće ni biti”, rekao je Wright iz Pfizera. “No, ipak će usmrtiti majku.”
Nasuprot tome, neki pisci zakona uznemireni su konceptom lakog pristupa anti-abortus piluli.
U utorak navečer, zakonodavci Južne Dakote uveli su zakon koji nameće petodnevno razdoblje čekanja za djevojčice tinejdžerske dobi i žene prije nego što mogu kupiti pilulu, tvrdeći da njezina upotreba ne štiti na odgovarajući način očev stil života, očevo rublje, a ni njegova omiljena jela. Zakonodavci su citirali Pfizerov objavljeni popis nuspojava ove pilule, koji uključuje neurednost u domaćinstvu, zanemarivanje već rođenog djeteta i neodgovarajuće punjenje hladnjaka.
Pfizer ipak predviđa ne samo da će lijek biti popularan među supruzima, nego i da će, kada bude dostupan bez recepta, UR-86 vjerojatno pronaći veliku potrošačku bazu među svekrvama, susjedima s donjeg kata i izvanbračnim ljubavnicima.
Kineski poslodavci dopustit će 15-minutnu rodiljnu stanku
DONGGUAN, KINA – Kao odgovor na međunarodnu kritiku nejednakosti na kineskim radnim mjestima i radnim pravom, kinesko Nacionalno vijeće rada u ponedjeljak je pristalo uvesti neplaćenu 15-minutnu stanku u redovitom 18-satnom radnom danu, kako bi se trudnim ženama omogućilo da “izbace dijete iz svojih tijela, prilagode se novom roditeljstvu, operu ruke i vrate se na posao”.
Radnici su u tišini pozdravili nove naputke tijekom “trenutka zahvalnosti” koji je njihova tvrtka odobrila.
“Tijekom posljednjih minuta poroda, produktivnost ženskih zaposlenika jako se smanjuje”, rekao je vlasnik šangajske tvornice igračaka Huang Wei, koji je dodao da čak i najmanji uzdah boli ili pogled na glavicu novorođenčeta kako izlazi može odvući pozornost čitave proizvode trake od posla koji obavlja. “Tim je ženama potrebno nekoliko minuta da se odmore i oporave prije nego što se vrate šivanju očiju na plišane životinje na učinkovit i zadovoljavajući način”.
Radi sprečavanja zloupotrebe privilegija, to 15-minutno razdoblje također uključuje jednu tjednu stanku za WC koja je dopuštena svim radnicima.
Prve reakcije među radnicama pozitivne su, a većina žena više voli novo pravilo nego staro, koje je određivalo da novorođeno dijete mora ostati tamo gdje padne na pod do kraja ženine smjene.
“Čak i ako ova rodiljna stanka znači da ću izgubiti tri od svojih 12 centi za taj radni sat, isplatit će se već zbog toga što ću na nekoliko dragocjenih sekundi moći primiti u ruke svoje dijete “, rekla je trudna švelja Yuen Yin, 19, upravo nakon zvižduka za kraj radnog vremena.